Jak správně otevřít víno jako profík

30. 7. 2024
Kategorie: Wine

otevření vínaVítejte na našem průvodci, který vás provede fascinujícím světem otevírání vín. Ať už jste začínající milovník vína nebo zkušený labužník, správné otevření láhve může zásadně ovlivnit váš degustační zážitek. Od klasických korkových zátek přes moderní šroubovací uzávěry až po elegantní vinoloky, každý typ uzávěru vyžaduje specifický přístup. V tomto článku se dozvíte vše potřebné o různých metodách otevření, nástrojích, které by vám neměly chybět, a tipy, jak se vyhnout běžným chybám. Připravte se otevřít svou oblíbenou láhev s elegancí a stylem.

​Zátky, špunty, víčka – průvodce uzávěry

Tam, kde v minulosti byl jasnou (a vlastně jedinou) volbou přírodní korkový uzávěr, najdete dnes na vinných láhvích celou řadu různých typů uzávěrů. Pojďme se podívat na ty nejčastější a jejich výhody a nevýhody.

korek vína

Korkové uzávěry a jejich alternativy

Korek se ve vinařství používá po staletí. Tenhle výjimečný materiál pochází z kůry dubu korkového a historicky se s ním uzavírala jak tichá vína, tak vína šumivá. Poskytuje dobrou tepelnou izolaci, je pružný a odolný. Na trhu je několik typů korkových uzávěrů od těch levných, které se vyrábějí z korkové drti, která může obsahovat i různé procento plastu, až po ty dlabané z jednoho kusu kůry. 

Jeho výhodou i nevýhodou je, že propouští k vínu malé množství kyslíku. To může být výhodné pro zrající vína, zejména ta červená, kde dochází k vyvazování síry. U mladých vín může přístup kyslíku představovat naopak riziko. Pro jejich lahvování se proto používají speciální zátky s vyšší hustotou, kde dochází k menší interakci s okolním prostředím.

Kromě faktu, že korek není nevyčerpatelný materiál a jeho množství je omezené, má i dalších pár nevýhod. V případě delší archivace vína může u korkových uzávěrů docházet k vysychání a tím se do láhve může dostat větší množství kyslíku, než je žádoucí. Proto se doporučuje vína skladovat naležato nebo je alespo​​ň pravidelně otáčet tak, aby se korek vína navlhčil. Protože jde o přírodní materiál, může korek také snadno nasát okolní vlhkost i s nepříjemnými pachy, a začít plesnivět. Víno pak získává nepříjemnou pachuť a znehodnotí se.​ Proto je třeba prostory ke skladování volit pečlivě. Více se o tom můžete dočíst ve specializovaném článku věnovaném skladování vín.

Speciální typ korkového špuntu se používá k uzavření láhví se šumivými víny. Ve spodní části tohoto špuntu  je elastičtější korkový disk. Za typický hříbkový tvar pak může kombinace CO2 a tlaku uvnitř láhve. Kvůli bezpečnosti bývají tyto špunty jištěné kovovou klíckou, která je drží pevně v láhvi.

Zejména v posledních letech se čím dál častěji na místo korku objevuje levnější plastový špunt. Kvůli své nepropustnosti ale neumožňuje přirozené zrání vína a tak se využívá pouze u vín, kde se předpokládá rychlá konzumace. 

šroubovací uzávěr

Šroubovací uzávěry a korunky

Šroubovací uzávěry jsou na lahvích čím dál častější. A rozhodně neplatí, že je najdeme pouze na nekvalitních vínech. Zpravidla se jimi uzavírají vina bílá a mladá červená. U vín určených k brzké konzumaci jsou velmi praktickou alternativou. Moderní technologie navíc přišla s variantou, která umožňuje​ zrání vína. Ta ale stále není příliš častá.

Hlavní výhodou šroubovacích uzávěrů je to, že k otevření vína nepotřebujete žádné speciální vybavení. Jednoduše je odšroubujete a víno můžete stejně snadno znovu zavřít, aby do láhve neměl po delší dobu přístup kyslík. Oxidaci už otevřeného vína tím zcela nezabráníte, ale rozhodně ji zpomalíte. Přijdete nicméně o to kouzelné „plop,“ které se ozve při vyklouznutí korkového uzávěru. Pro některé vinaře je tento zvuk součástí zážitku při pití vína a proto šroubovací uzávěry kategoricky odmítají. 

Na některých šumivých vínech můžete také najít klasické korunkové uzávěry, které známe z pivních láhví. Místo vývrtky pak k otevření láhve vína použijete klasický otvírák. Romantika to také úplně není, ale v polních podmínkách je to rozhodně praktická varianta.

vinolok

Vinolok – revoluční český vynález 

Jablonecká sklářská legenda Preciosa přišla před několika lety s revolučním řešením – udržitelným, plně recyklovatelným uzávěrem z kombinace skla a těsnění, případně s dřevěným krytím. Tento typ uzávěru se využívá zejména u prémiových destilátů (najdete ho třeba na láhvích irské whiskey Waterford i na českých whisky Gold Cock či Old Well), ale uplatňuje se i u kvalitních vín​. Jeho velkou výhodou je nulový vliv na chuť a aroma vína. Kromě toho láhvím dodává skutečně luxusní vzhled. 

Průvodce otevřením vína: Tipy pro milovníky vín

Hlavní typy uzávěrů jsme si popsali. Teď to hlavní – jak do nich, aby člověk neznehodnotil cenný obsah? Podíváme se na šikovné příslušenství pro vína tichá i šumivá, ukážeme si, jakých chyb při otevření vína se vyvarovat, jak je to s bezpečností při otevírání vína a přidáme i nějaké ty alternativní metody otevření. A nebojte, i na bizárky dojde. 

kvalitní vývrtka

Příslušenství pro vína – vývrtky a další 

Když se řekne otevření vína, pravděpodobně vás nejdřív napadne vývrtka. A pokud ne, ceníme vaši dobrodružnou povahu! Vývrtka se používá k otevření korkových i plastových uzávěrů. I tady existuje celá řada typů:

  • Číšnický​ dvoufázový otvírák na víno neboli sommeliérská vývrtka je nejjednodušším a nejpoužívanějším typem. Jednoduše přiložte vývrtku ke středu korku, zašroubujte tak, aby špička neprošla špuntem zcela ale jen do ⅔, zapřete vývrtku o hrdlo láhve a s využitím vzniklé páky pomalu vytáhněte špunt.

  • Křídlová vývrtka je jedním z nejstarších nástrojů, který je stále velmi populární. Zašroubujte vývrtku do středu špuntu. Křídla se budou během šroubování zvedat vzhůru. Až se dostanete do dostatečné hloubky, jednoduše do křídel zatlačte. ​​Špunt vyklouzne, i když mu v posledních milimetrech budete muset trochu pomoci tahem. 

  • Vývrtku typu Twist & Pull často najdete ve výbavě starých domů. Jednoduše zašroubujte a táhněte vzhůru, dokud se vám nepodaří vyloudit ono kýžené „plop“.

  • Elektrická vývrtka narozdíl od předchozího typu víno otevře zcela bez práce. Jediné, o co se musíte postarat, je pravidelné nabíjení.

  • Coravin je geniální systém, který vám umožní nalít víno bez otevření láhve. Pomocí tenké jehly prorazí přírodní korek a prostor po odlitém obsahu vyplní plynem, aby zabránil oxidaci zbytku láhve. Korek se díky přirozené rozpínavosti po vytažení jehly opět zcelí. Skvělé pro situace, kdy si chcete nalít jen sklenku.

  • Pokud otevíráte stará vína, je třeba postupovat se zvláštní opatrností. Tato vína jsou zpravidla uzavřena přírodním korkem a ten u vzácných vín z archivu může být křehký. Pro tyto účely se doporučuje speciální typ otvíráku, kterému se také říká Ah-So nebo bilame. Tento otvírák má dvě nožičky, které se zasouvají do prostoru mezi sklem a špuntem. Nedochází ke šroubování a riziko drolení korku se tím minimalizuje. Tuto šetrnou metodu otevírání vína také používají sběratelé korkových uzávěrů.

Jak správně a bezpečně otevřít láhev vína

Vybrali jste si typ vývrtky, který vám nejlépe vyhovuje? Výborně. Vzhůru do toho. Tady je pár tipů pro otevření láhve, abyste neublížili sobě ani vínu:

  • Vždy použijte kvalitní vývrtku z bytelného materiálu. Ty levné bývají vyrobené z měkčích kovů a snadno se ohnou nebo dokonce zlomí. 

  • Láhev otevírejte na rovném povrchu a držte ji pevně.

  • K odstranění krycí fólie použijte​ řezák nebo malý nožík, který je součástí číšnické vývrtky.

  • Vývrtku umístěte do středu špuntu a dejte pozor, aby se dovnitř dostávala rovně a ne pod úhlem.

  • Pracujte pomalu, v klidu a se stabilním tlakem. Použití hrubé síly nebo příliš prudké pohyby by mohly vést ke zlomení špuntu a korkovou drť ve sklence nechcete.

aroma vína

Jak otevřít šampaňské a jiná šumivá vína

U šumivých vín se nejčastěji setkáte s korkovým špuntem nebo jeho levnější plastovou alternativou. S láhví špunt pevně spojuje kovová klícka. U prosecca se často používá také šroubovací uzávěr, díky kterému láhev otevřete i na pikniku uprostřed divočiny. I u šampaňského a ostatních šumivých vín si ale vystačíte bez vývrtky. Vaším spojencem je tlak, kvůli kterému se láhev chce špuntu zbavit téměř stejně, jako vy se toužíte dostat dovnitř. 

Tradiční metoda otevírání šumivých vín

  • Ujistěte se, že víno je důkladně vychlazené. Při správné teplotě minimalizujete riziko, že špunt nečekaně vyskočí, než připravíte skleničky. 

  • Odstraňte ochrannou fólii​ a kovovou klícku. Ponechte ji na špuntu.

  • Držte láhev pod úhlem zhruba 45 stupň​ů a dávejte velký pozor, abyste nemířili ani na lidi, ani na sbírku porcelánových talířů po babičce.

  • Otáčejte láhví a ne špuntem. Jednou rukou pevně držte špunt s klíckou, zatímco tou druhou otáčíte láhví. S láhví netřeste, pokud nemáte v plánu dramatické zkropení celého okolí. Touto cestou se ozve jen tlumené „puf“ a můžete nalévat.

  • Pokud chcete mít lepší kontrolu, můžete použít utěrku nebo ručník, kterým špunt překryjete a držíte hrdlo láhve přes něj.

Sabráž (sabrage)

Chcete k otevírání šumivého vína přidat trochu show? Ale beze všeho. Připravte si krátkou šavli, meč nebo velký nůž a jdeme otevírat metodou sabráže.

  • Pro sabráž potřebujete mít šampaňské opravdu velmi studen​é (mezi 3 a 5 stupni). Důkladně proto láhev vychlaďte. U špatně vychlazeného vína by mohlo dojít k explozi.

  • Odstraňte ​ochrannou fólii a uvolněte klícku. 

  • Najděte spoj, který se táhne po boku láhve, a láhev otočte tak, aby spoj směřoval nahoru.

  • Držte láhev v jedné ruce pod úhlem 45 stupňů (ideálně v utěrce pro případ, že by láhev explodovala), šavli držte v dominantní ruce. Přejeďte šavlí rychlým, ale plynulým pohybem podél švu až k hrdlu láhve. Díky tlaku v láhvi by se mělo hrdlo láhve čistě oddělit i se špuntem.

stará vína

Otevření vína bez vývrtky: Alternativní metody otevírání vína

Teď​​ už víte, že existuje spousta typů vývrtek. To je sice skvělé, ale když není žádná po ruce, tato informace vám příliš nepomůže. Jak si tedy poradit a otevřít víno bez vývrtky? Následující metody zkoušejte pouze na vlastní nebezpečí.

Metoda kutil

Máte doma kde co, ale vývrtku ne? Zašroubujte dostatečně dlouhý šroub do korku tak, aby neprošel skrze špunt. Uchopte pak vyčnívající část šroubu do kleští nebo ho podeberte tesařským kladivem a pomalým pohybem špunt vytáhněte. Vyžaduje to trochu síly a zručnosti, ale funguje to.

Metoda fotbalista

Jehlu pumpičky na míče vsuňte opatrně do prostoru mezi hrdlem láhve a špuntem a začněte pumpovat. Tlak vzduchu v láhvi by měl korek vytlačit ven. Hrozí, že špunt vyskočí velmi nečekaně a rychle, buďte proto obezřetní.

Metoda švec

Vložte láhev do pevné boty (třeba běžecké), jako byste ji obouvali. Dno láhve tedy směřuje do paty a hrdlo nahoru. Uchopte botu jednou rukou, druhou rukou přidržujte láhev. Láhev teď směřuje do strany.​ ​Patou boty opakovaně tlučte do zdi, než se špunt začne pomalu vysouvat z hrdla. Buďte opatrní, abyste láhev při úderu nerozbili.

Existuje i modifikovaná varianta, kdy dno láhve obalíte silnou vrstvou ručníku a naplocho jim tlučete do zdi. Pokud tedy nemáte ani boty, můžete zkusit tu.

Metoda kuchtík​

Vařečku s kulatým koncem opřete o střed špuntu a pomocí stabilního tlaku ho postupně zatlačte dovnitř do láhve. Počítejte s tím, že se bude bránit. Vnější část korku na sobě také může mít prach nebo jiné nečistoty, které se zatlačením dostanou do vína. Tuto metodu tedy používejte jen jako krajní řešení. Festivaloví otrlci si místo vařečky vystačí s vlastním prstem.

aroma vína

Skladování otevřeného vína

Po odstranění uzávěru se k obsahu láhve dostane kyslík a víno začíná oxidovat. Přístup vzduchu může velmi nepříznivě ovlivnit chuť vína​ a tak začíná po otevření boj s časem. Jak si víno uchovat co nejdéle ve formě? 

Nejspolehlivějším pomocníkem je už zmíněný systém Coravin. Ten umožňuje degustaci vína i ze zavřené láhve, aniž by bylo nutné ji celou dopít. Je ideálním řešením, pokud máte malou spotřebu a skleničku si vychutnáte jen občasně. Protože ale není nejlevnější, tady jsou tipy, jak láhev uchovat pro pozdější servírování vína:

  • Láhev co nejdříve uzavřete. Zvláště to platí pro šumivá vína, aby vám zbytečně neutíkaly bublinky. Pokud máte originální špunt, můžete ho znovu použít. Místo korku můžete využít i stoppery

  • Skladujte láhev v lednici. Ano, i červená vína. Nižší teplota zpomaluje proces oxidace.

  • Skladujte láhev nastojato. Minimalizujete tak plochu, která je vystavena působení vzduchu.

A jsme na konci. Teď už jen vybrat nějakou tu láhev, na které si své nové vědomosti vyzkoušíte v praxi. Sáhněte po skvělých tichých nebo šumivých vínech z Alkohol.cz a směle do toho. Na zdraví!

 

Vyzkoušejte dobroty z článku